25 минути
Категорија

Евтини приказни

Кога од луѓето прават будали

Некои партии, како ВМРО-ДПМНЕ, тврдат дека граѓаните можат да поминуваат граници во некои ЕУ земји со старите пасоши, со името Република Македонија. Се разбира, министерот за надворешни Бујар Османи ги демантираше, објаснувајќи дека не

Најдобрата политичка операција на СДСМ и ДУИ

Вадењето на нови лични документи со името Северна Македонија ја покажа неверојатната способност на СДСМ и ДУИ за владеење, за менаџирање со едноставни операции, но и за служење на интересите на граѓаните. Оваа епизода е најдобар

Вакцинирајте ги децата

Случајот со магарешката кашлица, одбивањето на родителите да ги вакцинираат своите деца, ужасно потсетува на тешките, мрачни времиња на ковид пандемијата. Што пишував тогаш: Колку повеќе мртви од ковид во оваа земја, толку многу повеќе

Оглас за работа: Не се пријавувајте, не бидете смешни

Во ваква држава сакаме да живееме, за ова се боревме. На оглас кој траел само два дена, и тоа за викенд, се вработил како сметководител почитуваниот господин Миѓен Селмани, поранешен директор и член на Управниот одбор на М-НАВ.

Среќа во несреќа

За четири години двојно е зголемен бројот на несреќни ученици во Македонија, вели претставничката на УНИЦЕФ, Патриција ди Џовани. Таа препорачува вложување во образованието, затоа што тоа клучно во зајакнување на економијата-

Семејно насилство

Точно е сѐ како што кажува премиерот Ковачевски. По тепањето на контролор на летање, тој изјави дека оваа фирма станала семејна и „имаат конфликти како што имаат луѓе по дома“. Претходниот директор на Контрола на летање, Фахрудин Хамиди,

Херои над небото на Македонија

Имаме многу малку херои во поновата историја. Еден од нив секако дека е устоличен- лидерот на Синдикатот на М-НАВ, Александар Тасевски. Сега сите им се нафрлени на ДУИ, заради нивниот Беким Незири, кој со уште седум бандити влегол во

Ода за безгрешната Данела

Најдобрата изјава во историјата на политиката е онаа на градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска- Корумпираните политичари сакаат да згрешам, но јас не правам грешки. Но, таа не мораше тоа да ни го каже воопшто, зарем не знаеме низ

Само вие продолжете да кукате и лелекате

Само за наивните е измислена приказната за кафето на кое бил испратен и принуден да го испие унгарскиот премиер Орбан, за да можат да гласаат сите останати ЕУ земји-членки за почеток на преговори на Украина. Политичка иднина на светот

Како ги негувавме монструмите

Убиствата на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот Панче Жежовски го покажаа во вистинска слика трулежот на ова општество низ децениите. Како еден осомничен, како Љупчо Палевски-Палчо бил растен, развиван, негуван, одржуван од сите
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram