25 минути
Категорија

Емисии

Стојанче Ангелов: Зошто ја напуштив коалицијата со СДСМ

Интервју на Биљана Секуловска со Стојанче Ангелов, директор на ЦУК: Зошто ја напуштив коалицијата со СДСМ. ЕУ земји: Сериозна политика со справување со пожари, прилог на Тони Гламчевски. https://www.youtube.com/watch?v=1gvWVHrKeYo

Одбивање да се изговори Северна Македонија- кои се последиците за државата и граѓаните

Нови поделби во Македонија, по одбивањето на претседателката Гордана Силјановска-Давкова да го изговори уставното име Северна Македонија, но и поддршката на Мицковски како лидер на ВМРО-ДПМНЕ, партијата која ја кандидираше. Кои се

Опасни закани на Ахмети за стабилноста ако не влезе во идната Влада?

Преговорите за нова Влада на ВМРО-ДПМНЕ ги тестираат нервите со заканувачките изјави на лидерот на ДУИ, Али Ахмети за евентуално исфрлање на оваа партија од коалиција. Интервју на Биљана Секуловска со Петар Арсовски, политички

Ќе направат ли пресврт албанските гласови на претседателските, но и на парламентарните избори?

Сега се е во рацете на албанските гласачи- нивниот глас на претседателските, но и на парламентарните избори ќе го одлучи идниот шеф на државата, но и идната владина коалиција, за што говори во интервју екс-министерот за финансии и

Поразот на Пендаровски е долгата рака на граѓаните кон СДСМ

Каде лежат причините за поразот на претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, кои се грешките на оваа партија, но не на изборите, туку сите овие седум години- интервју со ПР експертот Бојан Кордалов.Тони Гламчевски од Франција

Огнен Вангелов: Темни точки- корупциските скандали и судството

Во интервју за 25 минути, авторот на извештајот на Фридом Хаус за Македонија, Огнен Вангелов, ги потенцира корупциските и други скандали без разрешници, кои го намалија рејтингот на државата. Дописникот од седиштето на Европскиот

Брзи кредити со туѓа лична карта

Министерот за финансии Фатмир Бесими со месеци се чека да стави крај на земањето брзи кредити со туѓи лични карти. Заменик- народниот правобранител, Јован Андоновски, говори за угентноста од носење законска реулатива.

ВМРО-ДПМНЕ најавува укинување на балансерот, но што ќе одговорат албанските партии?

Балансерот за вработување на администрацијата, особено за малцинствата, е предмет на злоупотреби, но и обвинувања меѓу власта и опозицијата, но и албанските партии. Стефан Андоновски, дополнителен заменик- министер за информатичко

Како изгледа клиентелизмот во администрацијата

Разликите во демократскиот развој помеѓу Македонија и Велика Британија се огромни, точно колку што ги делат векови на тој развој. Британија има вековна традиција на демократски процеси додека Македонија само 30 години. Како изгледа

Беса Арифи: Отворањето на Уставот за Бугарите да биде искористено и за Судски совет

Забелешките на ГРЕКО за Македонија продолжуваат, но она што особено е болна точка се политичките притисоци и влијание врз судството. Токму затоа, шефицата на македонската делегација во ГРЕКО, Беса Арифи, има порака до македонските власти-