25 минути
Категорија

Насловна

Независни кандидати, невидливи гадинки

Какви се тие неволји за СДСМ што ги гонат несоприливо, галопирачки? Независни кандидати за локалните избори се закануваат да ги сомелат, но не, великаниве од партија не се даваат, не попуштаат, во ек е битка за живот или смрт, додека не ги

Интервју со Амарилдо Фецањи: Општеството нема да се смени на подобро, освен ако не излеземе надвор…

Во интервју за Платформ, Амарилдо Фецањи, извршен ко-директор на ЕРА - Здружение за еднакви права на ЛГБТИ за Западен Балкан, зборува за тековниот социјален и политички развој во регионот на Западен Балкан, ЛГБТИ правата во регионот и

Овде пустошеше Великиот варварин на Охрид

Можеме да здивнеме, УНЕСКО ја одложи, и тоа без рок, одлуката дали Охрид да се стави на листата загрозено светско наследство во опасност. Нашата пријателска Босна и Херцеговина поднела амандмани за да се дадат уште две години на

Приказна за логото, за Динка и за нашите владини лилипутанци

Слушнете ја таа врева на приучени критичари за логото направено за прослава на 30 години самостојна, независна Македонија. Како изгледа логото? Аматериве од критичари велат- некакво исечено, повеќе личи на распарчено сонце, за кое

Отпуштања на работници: Време на злоупотреби

Кризата со пандемијата најмногу ја погоди текстилната индустрија, а сопствениците бараат форми на излез на разни начини и со откази на работниците. Настрадаа и работниците во чевларската индустрија. Штипска Баргала отпушти околу 100

Бугарија, мајката на сите наши проблеми

После извештајот на Стејт департментот за корупцијата во Македонија, се присетив на едно мое интервју со Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ, пред многу повеќе од десет години, во А1 ТВ. Тоа беа времиња- Грција со нејзиното вето беше виновна за

Еколошки такси: Дополнително осиромашување на граѓаните

Новата давачка позната како еколошка такса која треба да ја плаќаат граѓаните при користење на дизел или бензин, предизвика несогласувања меѓу власта и опозицијата, но и негодување во јавноста. Еколошката такса по принципот „Загадувачот

Гамбитот на Заев

Додека седев некој час во Охрид, на Преспанскиот дијалог, времето се врати од пред нешто повеќе од 20 години, како никогаш да не сме се помрднале, мумифицирани, замрзнати во апсурдите. Филип Рикер, Ален Ле Роа, Ерван Фуере, Дорис Пак,

Експанзија од деца кои присилно питачат на улица

Питачењето e еден од најголемите проблеми што не успеа да го реши ниту една влада, a со оглед на ситуацијата, очигледно не е приоритет ниту сега и покрај големиот наплив на деца и возрасни кои просат по улиците на главниот град.

Делта сој: Закана која може да се спречи само со вакцинирање

Новиот сој на КОВИД-19, познат како делта или индиски се рашири во 92 земји и предизвика страв од можен четврт бран во светот. Оваа варијанта е многу позаразна од сите нови мутации, како и од британскиот, алфа сој и првичниот кој
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram