25 минути

Зеленски изјави дека бројката на убиени украински војници изнесува 31.000


Володимир Зеленски за првпат зборуваше пред јавноста за бројот на загинати во војната која Русија ја започна во Украина во 2022.

Зеленски додаде дека верува дека неговата земја ќе победи и покрај неодамнешните воени неуспеси.

„Бројот на војници не е 300.000 или 150.000. Секоја жртва нѝ значи многу“, рече Зеленски.

Додаде дека бројот на загинати Руси е 180.000 и рече дека руските жртви се 500.000 вклучувајќи ги и ранетите. Тој ги опиша Путин и Русија како „прстен на нелуѓе“. Кремљ го уби рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, додаде тој.

Републиканците во Претставничкиот дом во Вашингтон веќе четири месеци го блокираа пакетот воена и економска помош за Киев од 61 милијарда долари (48 милијарди фунти).

Минатата недела, Зеленски побарал од Макрон да и обезбеди на Украина борбени авиони Мираж. Зеленски додаде дека се надева оти американскиот Конгрес наскоро ќе го усвои пакетот помош, кој вклучува многу потребни замени на ракетите за противвоздушна одбрана што се користат за заштита на Киев и другите градови. Ќе присуствуваат германскиот канцелар Олаф Шолц и полскиот претседател Анджеј Дуда, како и шефот на британската дипломатија Дејвид Камерон.