25 минути

Кејт Мидлтон има рак, подложена е на третман со хемотерапија

Принцезата од Велс откри дека и е дијагностициран рак и дека е во рана фаза на третман со хемотерапија.

Во изјавата снимена во Виндзор од Би-Би-Си, Кетрин рече дека нејзината состојба е откриена откако имаше голема операција на абдоменот во јануари.

По неколку недели шпекулации за нејзиното здравје, Кетрин рече дека на нејзиниот сопруг, принцот Вилијам, им било потребно време да им ја објаснат ситуацијата на нивните три деца, Џорџ (10), Шарлот (8) и Луис (5).

“Се разбира, ова беше огромен шок, а Вилијам и јас правиме се што можеме за да го обработиме и управуваме ова приватно за доброто на нашето младо семејство“, рече таа. „Како што можете да замислите, за ова е потребно време. Ми требаше време да се опоравам од големата операција за да започнам со мојот третман. Но, што е најважно, ни требаше време да им објасниме сè на Џорџ, Шарлот и Луис на начин што е соодветен за нив и да ги увериме дека ќе бидам добро“.

Принцезата од Велс (42) беше примена на клиниката во Лондон на 16 јануари за голема операција на абдоменот. Во тоа време, палатата одби да потврди за што се лекува Кетрин, но рече дека состојбата не е канцерогена.

Кетрин рече дека ракот бил пронајден дури по операцијата. Кралот моментално се лекува и од рак.

Во нејзината изјава – снимена во средата и објавена во петокот, и која започна со зборови на благодарност до оние кои испратија пораки за поддршка – Кетрин рече дека се чувствува добро и дека „секој ден станува се посилна“. Таа рече: „Тоа беа неверојатно тешки месеци за целото наше семејство, но имав фантастичен медицински тим кој се грижеше многу за мене, за што сум многу благодарна.

“Во јануари направив голема операција на абдоменот во Лондон и во тоа време се мислеше дека мојата состојба не е канцерогена. Операцијата беше успешна. Сепак, тестовите по операцијата покажаа дека има рак. Затоа, мојот медицински тим ме советуваше да поминам курс на превентивна хемотерапија и сега сум во раните фази на тој третман“.

Кетрин рече дека успеала да ги увери своите деца дека ќе закрепне од дијагнозата. „Како што им реков; Јас сум добро и станувам се посилен секој ден со тоа што се фокусирам на работите што ќе ми помогнат да заздравам; во мојот ум, тело и духови“, рече таа. „Да го имам Вилијам покрај мене е одличен извор на утеха и сигурност. Како што е љубовта, поддршката и љубезноста што ја покажаа многумина од вас. Нам двајцата ни значи многу“.

Двојката издржа неколку недели гласини за состојбата на Кетрин. Шпекулациите беа поттикнати дури кога првата официјална фотографија на принцезата од Велс што беше објавена по нејзината абдоминална операција пред два месеци беше отповикана од некои од најголемите светски агенции за сликање поради тврдењата дека била манипулирана.

Таа набргу потоа објави јавно извинување за „конфузијата“ и рече дека била одговорна за дигитално уредување на семејната фотографија на Денот на мајката.

Кетрин во соопштението издадено во петокот побара време и простор за да го заврши лекувањето и рече дека со нетрпение очекува да се врати на кралските должности.

Таа рече: „Се надеваме дека ќе разберете дека, како семејство, сега ни треба малку време, простор и приватност додека го завршувам мојот третман. Мојата работа отсекогаш ми носи длабоко чувство на радост и со нетрпение очекувам да се вратам кога ќе можам, но засега морам да се фокусирам на целосно закрепнување.

„Во овој момент мислам и на сите оние чии животи биле погодени од рак. За сите кои се соочуваат со оваа болест, во која било форма, ве молиме не губете верба или надеж. Ти не си сам.”

Палатата не даде дополнителни информации за видот на ракот.

Извори: Би-Би- Си и Гардијан

Фото: Би-Би- Си