25 минути

ДИК: Силјановска- Давкова води над Пендаровски

Државната изборна комисија излезе со резултати од обработени 53,24% од гласовите. Според информациите на ДИК, Гордана Сиљановска Давкова води со 37,07 од досега изборените гласови или 144.937 гласови.

Стево Пендаровски освоил 84.523 гласови или 18,29%, Бујар Османи 75.438 гласови или 16,33, Арбен Таравари 55.758 или 12,07%, Максим Димитриевски 36.350 или 7,87%, Биљана Ванковска 20.247 или 4,38% и Стевчо Јакимовски 4.479 или 0,97%.