25 минути
Категорија

Македонија

Амбасадорката на Грција го напушти ја напушти инаугурацијата на Силјановска- Давкова

Амбасадорката на Грција во Македонија, Софија Филипиду, која беше поканета на седницата на Собранието за положување заклетва на Гордана Силијановска, си замина во знак на протест поради тоа што таа за време на нејзината заклетва ја нарече

Борел и Вархеи до ВМРО-ДПМНЕ и Силјановска- да ги усвојат уставните амандмани

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел, и еврокомесарот Оливер Вархеи во заедничка изјава за вториот круг од претседателските и парламентарните избори во Македонија и ја честитаа победата на Гордана Силјановска-Давкова со порака

Маја Морачанин даде оставка од лидерската функција во ДОМ

Лидерката на ДОМ, Маја Морачанин вечерва на ФБ даде оставка од лидерската позиција. “Како израз на етичка и морална одговорност, поднесувам оставка од функцијата претседателка на ДОМ.Во најкус можен рок, согласно Статутот на ДОМ, ќе

Фатмир Битиќи и Перо Костадинов поднесоа оставки од потпретседателските функции во СДСМ

Потпретседателите на СДСМ, Перо Костадинов и Фатмир Битиќи, по објавувањето на катастрофалните резултати од парламентарните избори поднесоа оставка од партиските функции, додека претседателот Димитар Ковачевски во обраќањето воопшто не

Ковачевски разочаран од резултатите на парламентарните избори, но не даде оставка

На вечерашната прес-конференција лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски иако изјави дека се разочарувачки резултатите, не си даде оставка по историскиот пораз на парламентарните избори. Тој длабоки кадровски промени во партијата и избор на

Силјановска- Давкова: Како претседателка, ќе направам се да ги бранам државните и националните…

Гордана Силјановска- Давкова како претседателска кандидатка на ВМРО- ДПМНЕ ја потврди победата и им се обрати на гласачите- “граѓаните се одважија без оглед на етничка, верска, социјална и друга положба да излезат достоинствено и да го

Пендаровски и честиташе на Силјановска Давкова на победата

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, на прес-конференција по завршувањето на изборите го призна поразот и и ја честиташе победа на Гордана Силјановска и на ВМРО-ДПМНЕ и им посака успешна работа. „Резултатите се јасни и

ДИК за излезноста за претседателските избори: До 17 часот гласале 452.412 лица или 42,32 отсто

Излезноста во вториот круг на претседателските избори до 17 часот е 42,32 отсто, изјави претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски на прес-конференција попладнево. Процентот на излезност до 17 часот, како

До 15 часот: На претседателските избори излезноста е 32%, на парламентарните- 37%

На веб страницата на ДИК е објавено дека излезноста до 15 часот за вториот круг претседателски избори била 32%, а за парламентарните избори била 37%. Излезност на парламентарни избори по изборни единици: ИЕ 1 - 41% ИЕ 2

Груби одби да гласа за претседател

Вицепремиерот Артан Груби на излегувањето од гласачкото место им изјави на новинарите дека  не гласал за претседател на државата. “Не гласав за претседателските бидејќи не сакам да легитимирам претседател или претседателка која е