25 минути
Категорија

Свет

Сиднеј: Повеќе луѓе, вклучително и епископ, избодени за време на миса

Истакнат христијански водач, наводно, бил избоден со нож пред олтарот за време на миса во југозападен Сиднеј, јавува Гардијан. Епископот Мар Мари Емануел држел миса во црквата „Христос Добриот Пастир“ во Вејкли веднаш по 19 часот кога

Израел: Ќе ја „одредиме цената“ за нападот на Иран кога ќе биде вистинскиот момент

Израел вели дека огромното мнозинство од повеќе од 300 беспилотни летала и проектили лансирани од Иран биле пресретнати во текот на ноќтаНападите - кои наидоа на меѓународна осуда - го означија првиот пат Иран да го нападне Израел директно

Иран лансираше десетици беспилотни летала кон Израел

Иран лансираше десетици беспилотни летала кон Израел, според израелски официјален претставник.САД претходно соопштија дека очекуваат Иран да изврши напади врз повеќе цели во Израел, според изворите, како одмазда за осомничениот израелски

Сиднеј: Седум мртви, вклучително и напаѓачот, повеќе луѓе во критична состојба

Напаѓач уби шест лица со нож во трговски центар во источното предградие на Сиднеј, каде се наоѓа познатата плажа Бонди, по што тој е убиен од полицијата. Напаѓачот беше застрелан од полицијата откако ги нападна купувачите во преполниот

Почина дизајнерот Роберто Кавали

Дизајнерот Роберто Кавали почина во Фиренца на 83-годишна возраст. Кавали потекнуваше од семејство на уметници, бидејќи неговиот дедо Џузепе Роси беше водечка фигура на движењето Макијаоли, со дела изложени во галеријата Уфици во

МНР апелира да се избегнуваат патувања во Израел и регионот

Поради информациите за можно влошување на безбедносните состојби во Израел и регионот, Министерството за надворешни работи апелира македонските државјани да избегнуваат патувања кои не се неопходни во Израел, Иран, Либан и палестинските

Почина О.Ј. Симпсон

О.Ј. Симпсон, поранешен великан на НФЛ, почина во средата на 76-годишна возраст во Лас Вегас по битка со ракот, соопшти неговото семејство, според ТМЗ. Тој беше опкружен со деца и внуци. За американските медиуми смртта ја потврди и

ЕУ усвои закони за азил и миграција по осум години ќор-сокак

Огромните измени на законите за миграција на ЕУ беа усвоени со серија гласови во Европскиот парламент, при што поддржувачите на новите закони го нарекуваат потегот историски, но невладините организации велат дека тие се чекор назад за

Четворица загинати во експлозија во италијанска електрана

Четири лица загинаа, а три се водат како исчезнати по експлозија во хидроцентрала во северна Италија, јавува Би-Би-Си.Експлозијата се случила под вода во централата на езерото Сувијана, 70 километри (43 милји) од градот Болоња.Погодената

Израелските власти најавуваат забрана за странски медиуми што ги сметаат за непријателски

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека ќе ги затвори операциите на Ал Џезира во Израел, според новиот закон што дозволува затворање на странски мрежи кои се сметаат за закана за националната безбедност. Нетанјаху вети дека