25 минути

ЕУ ќе го отвори поморскиот коридор за испраќање помош од Кипар во Газа

ЕУ најави отворање на морски коридор овој викенд за испорака на хуманитарна помош од Кипар во Газа во трката да се спречи гладот кој веќе одзема животи, јавува “Гардијан”.

„Сега сме многу блиску до отворањето на коридорот, се надевам оваа недела. И многу ми е драго што гледам дека денеска ќе биде започната иницијална пилот операција“, им рече на новинарите претседателката на Комисијата на ЕУ, Урсула Фон дер Лејен, по обиколката на пристаништето во кипарското пристаниште Ларнака, појдовна точка за пратките со помош.

Во сабота се очекува да исплови пилотска испорака, а брод управуван од шпанската група за пребарување и спасување, Open Arms, зема храна обезбедена од добротворната организација World Central Kitchen.

ЕУ соопшти дека пратките ќе одат директно во Газа, оддалечена 210 наутички милји, но не кажаа каде ќе слетаат или истоварат, ниту како ќе се дистрибуира храната од местото на слетување. Исто така, не беше јасно каква е врската помеѓу пратките за време на викендот и американскиот план, објавен од Џо Бајден во четвртокот вечерта, за изградба на пловечка док на брегот на Газа во текот на следните неколку недели за да се примаат пратки со помош од Кипар.