25 минути

Пукање во Финска: 12 годишник рани три деца

Три деца на возраст од 12 години се ранети во пукање во училиште во финскиот град Ванта, близу Хелсинки. Полицијата соопшти дека е уапсен напаѓачот, кое се случило пред девет часот по локално време, претходно порачувајќи на локалните жители да не излегуваат надвор.

Очевидците изјавија дека две амбулантни возила го напуштиле местото на инцидентот.

„Непосредната опасност помина. Жртвите се превезени во болница“, изјави портпаролот на полицијата.

Фото: Ројтерс