25 минути

Сиднеј: Седум мртви, вклучително и напаѓачот, повеќе луѓе во критична состојба

Напаѓач уби шест лица со нож во трговски центар во источното предградие на Сиднеј, каде се наоѓа познатата плажа Бонди, по што тој е убиен од полицијата.
Напаѓачот беше застрелан од полицијата откако ги нападна купувачите во преполниот трговски центар Вестфилд.
Пет од шесте жртви се жени, а осум лица, меѓу кои и едно деветмесечно бебе, се пренесени во болница со убодни рани, изјави началникот на полицијата на Нов Јужен Велс, Карен Веб.