25 минути

Израел: Ќе ја „одредиме цената“ за нападот на Иран кога ќе биде вистинскиот момент

Израел вели дека огромното мнозинство од повеќе од 300 беспилотни летала и проектили лансирани од Иран биле пресретнати во текот на ноќта
Нападите – кои наидоа на меѓународна осуда – го означија првиот пат Иран да го нападне Израел директно од своја почва.
Не е јасно како Израел планира да одговори, но министерот за воен кабинет Бени Ганц рече дека ќе ја „одреди цената“ за нападот на Иран кога ќе биде вистинскиот момент.
Израелската војска соопшти дека имало мал број напади на нејзина територија, вклучително и база во јужен Израел
Иран предупредуваше дека ќе возврати по израелскиот напад кога претходно овој месец беа убиени ирански воени команданти во Дамаск
Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека САД му помогнале на Израел „да ги урне скоро сите дронови и проектили што доаѓаат“.
Додека светските лидери повикаа на воздржаност, Иран предупреди дека секоја „непромислена“ одмазда од страна на Израел ќе добие „многу посилен одговор“.