25 минути
Категорија

Истражувања

Експанзија од деца кои присилно питачат на улица

Питачењето e еден од најголемите проблеми што не успеа да го реши ниту една влада, a со оглед на ситуацијата, очигледно не е приоритет ниту сега и покрај големиот наплив на деца и возрасни кои просат по улиците на главниот град.

Партиски вработувања – кога ќе се стави крај?

Огромната партиска машинерија со години произведува и нартупува нефункционален, непрофeсионален и неквалитетен кадар во сите сфери од јавниот сектор. Јавната администрација е преполна со партиски активисти и послушници кои за замена добиле

Функционери и верски лидери -носат препораки и мерки, а самите ги кршат

https://www.youtube.com/watch?v=t_MwzSWDQRM&ab_channel=25minuti Неодговорно однесување и непочитување на мерките за време на пандемија од страна на политичките елити – тоа се оние кои носат препораки и закони . Вакви случаи не се

Аерозагадувањето ги зголеми вирусните инфекции-маските единствен спас од загаден воздух, корона и…

https://www.youtube.com/watch?v=bzv5SsrxSNk&ab_channel=25minuti Загадувањето на воздухот ги зачести настинките и го зголеми бројот на вирусните инфекции кај здравите луѓе, но не е утврдено дали може да ја влоши состојбата кај

Граѓаните очекуваат детали за вакцините против Ковид-надлежните „спијат“

https://www.youtube.com/watch?v=w9hJVinYpaA&ab_channel=25minuti Вакцината против Ковид-19 започнува со масовна примена веднаш по одоберението од Европската Агенција за лекови на 21 декември. Со тоа трите односно четирите

Абортусот со новиот Закон е достапен за сите-за жените Ромки, не е

Жените Ромки кои се социјален ризик неможат да направат абортус поради високите суми за интервенцијата. Иако е право на избор, поради цената која се движи од 6000 до 9000 денари, абортусот е недостапен за оваа категорија на жени.

Скапите лекови и витамини од џебот на граѓаните-од Ковид се лекуваат тие што имаат да платат

https://www.youtube.com/watch?v=a5Q8KDm4M80&ab_channel=25minuti На огромни трошоци за лекови се изложени граѓаните кои заболеле од Ковид бидејќи најголем дел од лековите не одат на рецепт и заболените се принудени да ги купуваат

Како професионалните новинари се борат против лажните вести

https://www.youtube.com/watch?v=tyBe0FOLROk&t=1s&ab_channel=25minuti Пандемија од лажни вести ги преплави јавната и медиумската сцена. Креаторите на овие вести без разлика дали се некакви медиуми или поедници на социјалните

„25 Минути истражува“: Во кризна состојба војската им дава сигурност на граѓаните

https://www.youtube.com/watch?v=dlGNjCkeoC8&ab_channel=25minuti Армијата се вклучува во справувањето со пандемијата со коронавирусот откако беше прогласена кризна состојба на територијата на цела држава. Околу 300 војници заедно

Лекари: Болниците пред колапс, матичните да не лекуваат по телефон

Застрашувачки пораст на бројот нови позитивни случаи со Ковид и починати. Вирусот не бира, битката ја губат и млади луѓе. Болниците се преполни. Ситуацијата станува алармантна. Се бара место повеќе. Еден пациент излегува, друг
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram