25 минути
Категорија

Колумни

Ако треба, и корења ќе јадеме

Мицковски е на вистинскиот пат кога вели дека негово човеково право е да ја нарекува оваа земја Македонија и дека истото го очекува и од Силјановска. Посебно е добро за земјата, за граѓаните, што и двајцата говорат како луѓе, а не како

Ах, бре, СДСМ, СДСМ

Повеќе не е интересно да се анализира онаа несреќа од СДСМ, која од државотворна, сериозна партија самата се претвори во пепел и прав и ниту една, единствена солза не капна по нив откако тотално се парчосани. Неверојатно е во што ја

Време за смеење

Го гледам Ковачевски, лидер на СДСМ, ден по дебаклот на претседателските избори, расположен и насмеан дава интервју, како да победил во тројни избори и- му завидувам. Може да не ви е симпатичен, особено со неговата ароганција и

Има еден стар, добар виц

Да, има еден добар, стар виц за ВМРО-ДПМНЕ и за СДСМ. Вицот оди вака: Снемува струја, прашањето е како менува сијалица ВМРО-ДПМНЕ? Еден се качува на скала, двајца ја држат цврсто скалата. Тројца држат прес-конференција. Е, да,

Тие се вистинските лидери

Светлана Мојсов е родена во Скопје, Македонија. Таа е именувана во листата „Тајм“ на 100 највлијателни луѓе во 2024. Оваа листа на „Тајм“ со децении им оддава почит на уметници, иноватори, лидери и пионери во различни

Пиколомини, радост ти ќе бидеш

Како може да се води држава? Најдобриот пример е систематското уништување на Универзалната сала во Скопје. Со години траеја расправии, обвинувања, тензии, конфликти. Градоначалничката Данела Арсовска ја покажа уште еднаш храброста,

Ослободен новинарот Фуркан Салиу

Новинарот на „Портали X“, Фуркан Салиу, вечерва е ослободен, откако поплaднето беше уапсен за време на фудбалски натпревар во скопското село Коњаре. Салиу даде изјава пред полициската станица во Автокоманда. „Поради вашата поддршка и

Сметката за наплаќање чука на вратата

На никого не му се лоши од македонските политичари на изборите. Граѓаните сонуваат, копнеат да ги гледаат деноноќно, додека не папсаат. Животот има смисол кога се будат гласачите од кошмарите, за да се соочат со тажното време на

Честитки за мизеријата од листи

Неверојатно е како изгледаат изборните листи за пратеници на партиите, она што сигурно мислат е дека граѓаните се фасцинирани од нив. Замислиле дека со граѓаните се родиле како сијамски близнаци, прилепени и прикачени со изврзани

Каменот од блиску доаѓа

Овие избори се почетокот на крајот на светот. Или подобро, прашање на живот или смрт. Токму така ги доживуваат политичките „великани“, преплашени, притиснати од неизвесноста- дали ги чека ужасна политичка судбина, дали се овие оние