25 минути
Категорија

Култура

Почина Мирко Попов

Денеска по кусо боледување на 51-годишна возраст почина познатиот музичар, композитор, диџеj, текстописец и продуцент Мирко Попов. Попов неколку дена беше хоспитализиран на скопскиот Клинички центар по мозочен удар. Тој е основач на

Над 2.000 филмови пријавени за 3. издание на Интернационалниот етнографски филмски фестивал…

Интернационалниот етнографски филмски фестивал „Илинденски денови“ е настан кој претставува широк спектар на етнографски филмски теми и авторски пристапи во истражувањето на традиционалниот, но и на современиот начин на живот на човечките

Тања Балаќ доби Гран на„ Зимскиот салон“ на ДЛУМ

Уметницата Тања Балаќ за видео проектот „ Следна генерација“ , освои Гран – при на 20 „ Зимски салон“, што традиционално го организира Друштвото на ликовни уметници на Македонија. Зад одлуката стои кураторката на „ Зимскиот салон“, Оксана