25 минути
Категорија

Фокус

Германскиот автомото сојуз АДАК бара зголемување на процентот на етанол во бензинот

Германскиот автомото сојуз АДАК предлага двојно зголемување на процентот на етанол кој се меша со бензин за автомобилските мотори од 10 на 20 проценти со цел постигнување на поголеми заштеди на емисија на јаглерод диоксид и побрза

КАРАТИСТИТЕ НА МАКПЕТРОЛ СО 9 ФИНАЛИЊА НА МЛАДИНСКОТО ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО ВО КАРАТЕ

Изминатиов викенд во Скопје од 19 до 20 јуни, 2021 година (сабота и недела), се одржа државното првенство во карате за кадети, јуниори и постари јуниори (У21). На првенството имаше пријавено

Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме

Без разлика дали возењето е ваша професија или возите само кога имате некоја итна работа, правилното држење на телото додека возите е многу важно за вашето здравје, но и за безбедноста на патот. Правилното држење на телото додека возите ги

Кога е време да ги оставите клучевите и како да возите безбедно на повозрасни години

Во согласност со закон возачите може да ја продолжуваат важноста на својата возачка дозвола до 75 години, но како повозрасните возачи да знаат кога е вистинско време да ги остават клучевите. Сепак, прашањето кога треба да се откажеме од

„Фајненшл тајмс“ го прогласи БАТ за европски лидер во заштитата на климата

Познатиот меѓународен деловен весник „Фајненшл тајмс“му ја додели на БАТ титулата лидер во заштитата на климата (Climate Leader) меѓу европските компании. Списокот на „Фајненшл тајмс“, кој го состави

Ода на прекрасното ДУИ

Најважниот, државотворен потег во поновата историја е радоста на лицето која се слеваше на премиерот Заев, кога оваа недела најави "големо, убаво изненадување, кое ќе го соопшти Ахмети, за добро за државата" се разбира. Веднаш излегоа

Совети за повозрасни возачи

Безбедното возење бара повеќе од познавање на сообраќајните правила и закони. Како што стареат луѓето, први на удар се физичките способности, што за возачите може да значи намалување на времето на реакција и стискање на сопирачките.

Инвестицискиот циклус на „Макпетрол“ АД продолжува, реновирана и модернизирана бензинската станица…

Макпетрол“ АД Скопје ја пушти во употреба, втората по ред во овој месец, реконструирана бензинска станица. Овој пат станува збор за бензинската станица на Макпетрол во

Што значат бројките на маслото за мотор

Не сите возачи знаат што има под хаубата на автомобилот или, пак, какво масло користи или е најдобро за моторот. За тоа се задолжени сервисните центри, но што ако се најдете во ситуација да треба сами да доставите масло во моторот. Како да
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram